Váha dítěteKolik bude vážit Vaše dítě?
BMI dětíJaké BMI má Vaše dítě?
Výška dítěteJak vysoké bude Vaše dítě?

Výška dítěte v dospělosti, růstové grafy a kalkulačka

Zajímá Vás, jak vysoká bude Vaše dcera nebo syn? Připravili jsme pro Vás kalkulačku, ve které si můžete spočítat aktuální percentil Vašeho dítěte a odhadnout jeho výšku v dospělosti. Napovědět Vám mohou také růstové grafy.

Proč je dobré sledovat tělesnou výšku dítěte?

Výška dítěte, tedy tělesný růst, je důležitou součástí dětského zdraví. V případě, že vaše dítě roste pomalu nebo naopak příliš rychle, doporučujeme navštívit lékaře, který dítě vyšetří. Dětský lékař by měl na pravidelných prohlídkách sledovat, mimo jiné, vývoj růstu vašeho dítěte. Rozhodně není rozumné tělesný vzrůst podceňovat, může značit vážnější zdravotní potíže.

Jak rychle děti rostou?

Děti mají při narození kolem 50 cm a růst je nejrychlejší během prvních tří let života. Naše kalkulačky toto zohledňují a proto při výpočtu výšky dítěte hraje roli každý den. V pozdějších letech, kdy se růst zpomaluje, sledujeme výšku po měsících. Růst se opět zrychlí během puberty. I když by vám vyšly hraniční hodnoty, nemusíte propadat panice. Vyhledejte lékaře, který vám poradí a situaci odborně vyhodnotí. Naše výpočty jsou pouze pomocí rodičům, kteří se zajímají o zdravý vývoj svých dětí. Každé dítě se vyvíjí svou rychlostí a i dítě menšího vzrůstu se může během puberty vyšvihnout. Výšku v dospělosti významně ovlivňuje výška rodičů.

Jak sledovat růst?

Dětský lékař by měl, jak již bylo zmíněno, sledovat výšku dítěte za vás. Nejpoužívanější jsou růstové percentilové grafy. Na nich si jednoduše můžete najít, jak si vaše dítě stojí. V grafu se pohybujete podle věku a výšky, kde hledáte průnik těchto os. Jelikož práce s grafem nemusí být pohodlná a někdy ani přesná, vytvořili jsme jednoduché kalkulačky, které vám přesně vypočítají, jestli je vaše dítě ideálně vysoké nebo vybočuje. Jediné, co potřebujete znát je výška, věk a pohlaví dítěte.

K čemu slouží naše kalkulačka?

Kalkulačka percentilu výšky slouží k odhadu pravděpodobné výšky dítěte v dospělosti na základě jeho aktuální výšky a věku, pohlaví a výšky rodičů. Výsledkem je percentil výšky, který určuje, jak se dané dítě srovnává s ostatními dětmi stejného věku a pohlaví. Pokud je dítě vysoko v percentilu, znamená to, že má vyšší výšku než průměr a je pravděpodobné, že bude vysoké i v dospělosti. Naopak, pokud má dítě nizký percentil, znamená to, že má nižší výšku než průměr a bude pravděpodobně menší i v dospělosti. V každém případě je důležité konzultovat výsledky s lékařem, aby se zajistilo, že dítě roste a vyvíjí se správně.

K čemu slouží růstové (percentilové) grafy?

Růstové grafy jsou užitečným nástrojem pro sledování a měření růstu a vývoje dětí. Tyto grafy umožňují rodičům a lékařům sledovat, zda dítě roste a se vyvíjí správně. Díky nim je snazší odhalit případné problémy s růstem a včas na ně zareagovat. Grafy obsahují informace o výšce, (případně váze a obvodu hlavy) a jsou vytvářeny na základě sběru velkého množství dat. Každé dítě má však svůj jedinečný růstový a vývojový profil, který může být ovlivněn zdravím. Pravidelné návštěvy lékaře a kontrola zdraví dítěte jsou důležitou součástí sledování jeho růstu.

K čemu jsou tabulky růstu dobré?

Tabulka výšky dětí podle percentilu výšky je nástrojem pro sledování růstu dítěte v porovnání s ostatními dětmi ve stejném věku. Skládá se z řady výškových percentilů, které ukazují, jaké procento populace má stejnou výšku nebo menší. Tato tabulka je důležitým nástrojem pro zajištění zdraví a správného vývoje dítěte, a může pomoci odhalit možné zdravotní problémy nebo potíže s růstem včas.

Veškeré informace na těchto stránkách jsou psány laiky, nikoli lékaři.

Našim cílem není nahrazovat lékařskou péči, ale pomoci rodičům. Pamatujte, že pokud máte jakékoli obavy nebo nejasnosti ohledně zdraví Vašeho dítěte, kontaktujte lékaře.

Internet a informace na něm uvedené jsou velmi často chybné, proto nic nepodceňujte a problémy konzultujte výhradně s lékařem. Zdraví máme jen jedno.